İmplant nedir ve implant hakkında bilinmesi gerekenler

  • Home
  • -
  • Blog
  • -
  • İmplant nedir ve implant hakkında bilinmesi gerekenler
İmplant nedir ve implant hakkında bilinmesi gerekenler

Diş hekimleri tarafından profesyonel bir şekilde uygulanan implant ağızda eksik, kırılmış ya da dökülmüş olan dişlerin yerine yeni köklerin yerleştirilmesidir. Her insanın kendine özgü bir ağız yapısı ve diş yapısı vardır. Öncelikli amaç ağız sağlığına dikkat ederek kendi doğal dişlerimizi bir arada tutmak görülebilir. Ağız temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması, diş ve diş eti bakımının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ile ağız sağlığını korumuş, bütün dişlerimizi bir arada tutmuş oluruz. Ancak bazı rahatsızlık durumlarında dişler zarar görebilir. Karşılaşılabilecek bazı kazalar neticesinde ise dişlerin dökülmesi, tam bir yapıya sahip olan dişlerin kırılması gibi durumlar söz konusu olabilir. Çekilen dişler estetik olarak kişileri rahatsız edebilir. Bunun için bir tedavi yöntemi olan implant, estetik olarak ihtiyaçları giderirken ağız ve diş sağlığını korumak, sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak için de oldukça önemlidir.

İmplant nedir ve implant hakkında bilinmesi gerekenler

İmplant nedir ve implant hakkında bilinmesi gerekenler
İmplant nedir ve implant hakkında bilinmesi gerekenler

Keyifli bir şekilde yemek yiyebilmek, kuvvetli bir ağız yapısına tekrardan kavuşmak, eksik dişlerin yerine doğal dişlere en çok benzeyen yapıdaki dişlerin yerleştirilmesi işlemine implant denir. Eksik dişlerin tamamlanması ile güzel bir gülüşe sahip olunur, ağız tekrardan eski sağlıklı ve işlevsel yapısına kavuşur. Titanyum bileşikli olan implant kökleri, ağız içine yerleştirilmesi suretiyle eksik dişler tamamlanır. Doğal dengenin korunması amacıyla tam bir ağız yapısına sahip olmak, bütün dişlerin eksiksiz bir şekilde görevini yerine getiriyor olmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle tek bir diş kaybedilmiş olunsa dahi hem estetik amaçlı olarak hem de ağız sağlığına tekrar kavuşabilmek adına, kaybedilmiş olan bu dişlerin yerine sağlam kökler getirilmesi, hastalar tarafından tercih edilir.

İmplant Uygulaması

İlk amaç olarak, kişinin kendi doğal dişlerini sağlıklı bir şekilde ağzının içinde tutulması gelir. Bu, düzenli bir şekilde ağız temizliği yaparak, diş ve diş eti bakımının eksiksiz ve tam bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak elde edilir. Düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması ile sağlıklı bir diş yapısına kavuşabilirsiniz.

Bazı kazalar sonucu, sağlık problemleri nedeniyle kaybedilen dişlerin yerine doğal olarak en çok benzeyen yapıda diş köklerinin yerleştirilmesi işlemi olan implant Konya uygulamasında kemik yoğunluğu ve miktarı oldukça önem arz etmektedir.

Diş köklerinin tutunabilmesi için önem arz eden bu durum, gerekli yoğunlukta olmaması halinde kemik oluşturma işlemleri gerçekleştirilir. Güzel görünen, sağlıklı bir şekilde çiğneme işlevini yerine getiren dişlere kavuşulması için implant oldukça önemlidir. Daha önceden kaybedilmiş olan dişlerin boşluklarına köklerin yerleştirilmesi işlemi ile gerçekleştirilen implant uygulaması, kişiyi sağlıklı ve güzel bir gülüşe kavuşturmakla beraber, ağız yapısının bütün işlevlerini yerine getirmesini sağlar. İmplant sonrası düzenli bir şekilde, eksiksiz ve tam olmak üzere ağız ve diş sağlığına özen gösterilmelidir. Ağız sağlığına dikkat eden hasta, implant tedavisi uygulandıktan sonra ayda bir hekim kontrolüne gitmelidir.