Diş Dolgusu Seçenekleri

  • Home
  • -
  • Blog
  • -
  • Diş Dolgusu Seçenekleri
Diş Dolgusu Seçenekleri

Diş çürükleri ve diş eksiklikleri ağızda kötü kokuya yol açtığı gibi beslenme bozukluklarından sindirim problemlerine, çene yapısının bozulmasından çiğneme problemlerine kadar birçok sorun yaratır. Diş dolgusu ile bu sorunlar en başından çözülebilir. Diş dolgusu, çürük dişin temizlenerek ortaya çıkan boşluğun dişin doğal formuna uygun materyallerle doldurulması işlemidir. Diş dolgusu işleminden sonra doğal diş görünümüne ve fonksiyonuna kavuşulur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle hastalara dolgu işlemlerinde uzun ömürlü, daha az maliyetli olanlar ve daha estetik duranlar gibi farklı seçenekler sunulmaktadır.

Diş Dolgusu Seçenekleri

Amalgam Diş Dolgusu

Amalgam diş dolgusu, diğer bir adıyla gümüş dolgu, cıva, gümüş, kalay ve bakırdan oluşur. Kırılma olasılığı diğer dolgulara oranla daha azdır, bu nedenle uzun ömürlüdür. Amalgam dolgular dayanıklı olduğu gibi ekonomiktir. Koyu renkli olduğu için estetik açıdan arka dişler için kullanılması önerilir.

Kompozit Diş Dolgusu

Kompozit diş dolgusu, diğer bir adıyla beyaz dolgu veya ışınlı dolgu, reçine esaslı malzemelerden oluşur. Yalnızca çürük dişler için değil, kırılmış ve aşınmış dişler için de kullanılır. Dişler arasındaki küçük boşlukları da kapatır. Diş rengine uygun olarak hazırlandıkları için estetik açıdan hem ön hem arka dişlerde kullanılabilir. Ağız ve diş sağlığı bakımı düzenli yapıldığı takdirde en az 10 yıl dayanır.

Porselen Diş Dolgusu

Porselen diş dolgusu, diğer bir adıyla inley onley dolgu, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir dolgu çeşididir. Genelde iki seansta tamamlanır. Birinci seansta çürük temizlenir ve Cerec cihazıyla gerekli ölçüler alınır. Dolgu yapımı için alınan ölçü laboratuvara gönderilir. İkinci seansta laboratuvardan gelen porselen dolgunun dişe uyumuna bakıldıktan sonra bir sorun tespit edilmezse dişe uygulanır. Dişlerde çürük, kırılma varsa ve dişler arasında boşluklar bulunuyorsa porselen dolgu tercih edilir. Diş renginde doğal bir görünüm sunduğu için estetik açıdan tercih edilmektedir. Kompozit dolgulara oranla daha uzun ömürlüdür. Çay, kahve, sigara gibi diş rengini bozabilecek maddelerden etkilenmez. Diğer diş dolgusu çeşitlerine göre daha maliyetlidir.

Herkes ve her diş için istenilen dolgu uygun olmayabilir. Dişin çürük veya kırık durumu, dişin konumu, kişinin dolgu malzemelerine karşı alerjisi gibi birçok etmen dolgu tedavisinin uygulanmasını değiştirebilir. Diş hekiminin yönlendirmesiyle kişiye uygun olan konya diş dolgusu çeşidi uygulanmalıdır.